بادکش‌ چیست؟

تاریخچه بادکش چیست؟

در پاسخ به سؤال «تاریخچه بادکش چیست؟» باید گفت قدمت بادکش به هزاران سال پیش و به تاریخ مصر، چین و یونان باز می‌گردد. این روش درمانی پس از این کشورها بعدها در بخش‌هایی از آفریقا و اروپا گسترش یافته و توسط بومیان آمریکا هم مورد استفاده قرار گرفت. بادکش درمانی احتمالاً بیش از ۵۰۰۰ سال قبل وجود داشته و در مکان‌های مختلف از چین در شرق دور تا کشورهای اروپای شرقی مانند بالکان و بلغارستان و مصر در شمال آفریقا به کار می‌رفته است. در ایران نیز این روش درمانی در طب سنتی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و امروزه نیز مراکز معتبری در ایران وجود دارند که درمان‌های طب سنتی را انجام می‌دهند.


مبدأ دقیق شروع استفاده از بادکش به عنوان یک روش درمانی مشخص نیست اما در حال حاضر این واقعیت پذیرفته شده است که این روش در طول تاریخ بشر استفاده شده است. مردم از مکانی به مکان دیگر مهاجرت می‌کردند و این روش درمانی را با خود به سرزمین‌های جدید می‌بردند و به مردمان ساکن در آنجا یاد می‌دادند و برای درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها از آن استفاده می‌کردند. در طب سنتی ایرانی، درمان با بادکش از دوران بسیار قدیم استفاده شده و اطبایی مثل ابو علی ‌سینا، رازی و جرجانی برای درمان بیماری‌ها و دردهای مختلف، بادکش درمانی را تجویز می‌کردند. در طب جدید، محققان و پزشکان نیز مطالعات فراوانی روی تأثیرات بادکش در درمان بیماری‌ها و مکانیسم این تأثیرات انجام می‌دهند که برخی از آن‌ها شواهدی مبنی بر مفید بودن این نوع درمان را گزارش داده و برخی نیز این ادعاها را رد کرده‌اند.

بادکش با تغییر دادن موضع مواد زائد و با ایجاد انبساط در مجاری و عروق خونی به اکسیژن‌رسانی بهتر به سلول‌های بدن و همچنین رفع خستگی و کوفتگی عضلات بدن کمک می‌کند.

بادکش چیست؟

المپیک سال ۲۰۱۶ بود که مایکل فلپس قهرمان شنای جهان، توجه رسانه‌ها را به خاطر استفاده از بادکش و وجود علائم انجام بادکش در کمر خود جلب کرد. اما بادکش چیست؟ چرا در بین ورزشکاران و مردم بسیار محبوب و رایج است؟ بادکش یک شکل باستانی از طب جایگزین است.
این شیوه‌ی درمانی را حجامت خشک نیز می‌نامند، زیرا با ایجاد مکش در نقاط مختلف بدن باعث انبساط عروقی بدن و انحراف سموم و مواد زائد از نقطه‌ای خاص است. این روش درمانی با مکانیسم‌های مختلفی توسط درمان‌گران روی بدن و در بعضی بیماران با استفاده از ترکیب روغن‌های مخصوص انجام می‌شود. در این روش، معمولاً بادکش درمانی روی کمر، شانه‌ها و سایر عضلات مانند پشت گردن انجام می‌شود. پزشکان فنجان‌ها یا لیوان‌های خاصی را روی پوست قرار می‌دهند. سپس از گرما یا یک پمپ هوا برای ایجاد مکش بین بادکش و پوست استفاده می‌کنند. در نتیجه، یک خلاء در پوست بیمار ایجاد شده که خون راکد را جدا می‌کند. معمولاً فنجان‌ها از نوع سفالی، شیشه‌ای، پلاستیکی و یا سیلیکونی است. امروزه، بیشتر از فنجان شیشه‌ای استفاده می‌شود چون پزشک یا درمان‌گر می‌تواند وضعیت پوست را کنترل کند. فنجان سیلیکونی پزشکی نیز به دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری آن‌ها استفاده می‌شود. در طب سنتی چینی معمولاً از بادکش در ترکیب با طب سوزنی استفاده می‌کنند زیرا معتقدند که اثربخشی درمان بیشتر خواهد بود.

 

فواید بادکش چیست؟

بادکش چیست؟ قدمت بادکش به هزاران سال پیش و به تاریخ مصر، چین و یونان باز می‌گردد. این روش درمانی پس از این کشورها بعدها در بخش‌هایی از آفریقا و اروپا گسترش یافته و توسط بومیان آمریکا هم مورد استفاده قرار گرفت.

بادکش درمانی را می‌توان به تنهایی یا در ترکیب با طب سوزنی استفاده کرد. از بادکش برای درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها استفاده می‌شود. از جمله فواید بادکش کمک به درمان اختلالات خونی، بیماری‌های روماتیسمی، تسکین دردهای عضلانی، مشکلات زنان و اختلالات پوستی مانند اگزما و آکنه است.
افرادی هم که این نوع درمان را دریافت کرده‌اند، بهبود در سلامت جسمی و روانی خود را گزارش داده‌اند. بادکش با ایجاد خلاء، به حذف سموم و عفونت‌های موضعی مثلاً گزیدگی با مار و عقرب کمک می‌کند. بادکش درمانی را می‌توان به تنهایی یا در ترکیب با طب سوزنی استفاده کرد.
گاهی اوقات، انجام تمرینات ورزشی فشرده و یا فعالیت‌های روزانه باعث می‌شود بدن انسان دچار خستگی و کوفتگی در بخش‌های مختلف شود که علت آن تجمع مواد زائدی مانند اسید لاکتیک در بدن است. هنگامی که این مواد زائد در سلول‌ها و مویرگ‌های سطحی بدن وجود داشته باشد، مانع از خون‌رسانی دقیق و مناسب به سلول‌های بدن و قسمت‌های مختلف شده و به این ترتیب درد و خستگی را با خود به همراه می‌آورد. بادکش با تغییر دادن موضع مواد زائد و با ایجاد انبساط در مجاری و عروق خونی به اکسیژن‌رسانی بهتر به سلول‌های بدن و همچنین رفع خستگی و کوفتگی عضلات بدن کمک می‌کند.
از دیگر فواید بادکش کاهش درد و شل کردن عضلاتی است که جریان انرژی چی (Qi) را بهبود می‌بخشند. این امر به جریان آرام خون منجر می‌شود. از بادکش درمانی می‌توان برای از بین بردن درد گردن و کمردرد، میگرن، خستگی، روماتیسم، اضطراب و سلولیت استفاده کرد.
اگر می‌خواهید از بادکش درمانی برای کاهش وزن استفاده کنید، باید آن را با روغن ترکیب کنید تا فنجان‌ها در قسمت‌های اطراف آن به بالا و پایین حرکت کند. از دیگر فواید بادکش کمک به درمان آلرژی و آسم، کم‌خونی و هموفیلی، ورم مفاصل و فیبرومیالژیا، اسپوندیلوز گردن، اگزما و آکنه، فلج صورت، باروری و برخی اختلالات زنان، هرپس زوستر و رگ‌های واریسی است.

بادکش درمانی برای کسانی که به دنبال افزایش جریان انرژی، سم‌زدایی بدن، کاهش درد و کاهش سفتی عضلات هستند، عالی است.

 

عوارض بادکش چیست؟

این نوع روش‌های درمانی معمولاً عوارض کمی دارند و اگر  این روش درمانی را یک درمان‌گر یا پزشک حرفه‌ای و آموزش دیده انجام دهد شاید بتوان گفت که به احتمال زیاد عوارض بادکش را تجربه نخواهید کرد. با این حال، درمان‌گران سنتی وجود دارند که عمل بادکش را بدون اینکه هیچ‌گونه آموزش حرفه‌ای دیده باشند، انجام می‌دهند
در هر صورت، قبل از اینکه برای درمان دردهای خود تصمیم به بادکش درمانی بگیرید، باید بدانید که برخی عوارض بادکش مانند درد خفیف، کبودی، سوختگی یا عفونت پوست را ممکن است پس از انجام آن مشاهده کنید. تحت هیچ شرایطی نباید بادکش را در قسمت‌های دارای التهاب پوست، سوختگی، عفونت یا زخم‌های باز انجام داد.

 

ملاحظات قبل از درمان با بادکش

بادکش درمانی برای کسانی که به دنبال افزایش جریان انرژی، سم‌زدایی بدن، کاهش درد و کاهش سفتی عضلات هستند،  عالی است.
با این حال، در صورتی که بیمار مستعد خونریزی است و یا حامله است استفاده از این روش درمانی توصیه نمی‌شود. در صورت داشتن بیماری‌ها و شرایط زیر هم توصیه می‌شود که قبل از درمان با بادکش با پزشک مشورت کنید.

  • هر کسی که تجربه‌ی اسپاسم‌های عضلانی و یا هرگونه شکستگی استخوان دارد.
  • اگر بیماری زخم معده یا ترومبوز ورید عمقی دارید.
  • اگر بیمار فشار بالایی دارد که به راحتی توسط پزشک احساس می‌شود و اگر بیمار به یک نوع سرطان از جمله سرطان متاستاتیک مبتلا است که از یک قسمت بدن به بخش دیگری از بدن گسترش می‌یابد.

این نکته‌ی مهم را هم باید به خاطر سپرد که بادکش، حجامت و دیگر درمان‌ها صرفاً باید زیر نظر پزشک حرفه‌ای و با تجربه پس از بررسی‌های لازم وضعیت بدن و سلامت فرد انجام شود. زیرا این کار در صورت انجام از سوی افرادی که آموزش لازم را ندیده‌اند، عوارض و خطرات زیادی به همراه خواهد داشت.

حجامت چیست؟ در ترجمه‌های هیروگلیف در پاپیروس ابر، استفاده از حجامت برای درمان تب، درد، سرگیجه، قاعدگی نامنظم، کاهش اشتها و کمک به سرعت بخشیدن به روند درمان ذکر شده است.

حجامت چیست؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فوتر سایت