حقنه چیست؟

حقنه چیست؟ حقنه روشی است که در آن مایع از راه مقعد به بدن تزریق می‌شود و هدف از استفاده، از بین بردن مواد زائد روده بزرگ است. حقنه روده بزرگ را پاک می‌کند و باعث اجابت مزاج می‌شود.

تاریخچه، فواید و عوارض حقنه

پزشکان اغلب از حقنه به عنوان آخرین راه برای از بین بردن یبوست و یا قبل از معاینات پزشکی مانند کولونوسکوپی استفاده می‌کنند. از سوی دیگر، در قدیم و طب جایگزین، استفاده‌ی منظم از حقنه به عنوان یک راه برای سم‌زدایی بدن توصیه شده است. با این حال، دانشمندان و کارشناسان پزشکی بر این باورند که استفاده‌ی منظم از حقنه غیرضروری است و خطراتی بیش از مزایای آن دارد. در این مقاله، به سؤالات زیر پاسخ می‌دهیم:

  • حقنه چیست؟
  • از چه دورانی استفاده از حقنه رایج شد؟
  • چه فوایدی برای بدن دارد؟
  • عوارض حقنه چیست؟

حقنه چیست؟

حقنه روشی است که در آن مایع از راه مقعد به بدن تزریق می‌شود و هدف اصلی، از بین بردن مواد زائد روده بزرگ است. حقنه روده بزرگ را پاک می‌کند و باعث اجابت مزاج می‌شود. فرایند حقنه به مایعی نیاز دارد که با فشار کم از راه مقعد به روده وارد شود. حقنه از زمان باستان مورد استفاده قرار گرفته است و به درمان بسیاری از اختلالات مانند یبوست، مسمومیت، سردرد حاد، آنفولانزا، سرماخوردگی، مننژیت، سرخک و بسیاری مشکلات دیگر کمک می‌کند.

حقنه از زمان باستان مورد استفاده قرار گرفته است و به درمان بسیاری از اختلالات مانند یبوست، مسمومیت، سردرد حاد، آنفولانزا، سرماخوردگی، مننژیت، سرخک و بسیاری مشکلات دیگر کمک می‌کند.

تاریخچه حقنه

در دوران قدیم نزدیک به ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد، یک مصری، به نام «پاپیروس ابرز» به آن اشاره کرده است. تقریباً در همین دوران بود که یک پادشاه مصری نیز یک دکتر داشت که مسئول تمام درمان‌های پزشکی مربوط به حقنه بود. حتی یونانیان در مورد نظافت مصریان با استفاده از حقنه نوشته‌اند. واقعیت‎‌‌‌ها نشان داده است که در دوران باستان، حقنه به صورت روزانه برای برخی از مشکلات جدی نیز بسیار زیاد استفاده می‌شد.
مصریان معتقد بودند که ریشه‌ی تمام بیماری‌ها به علت مصرف بیش ‌از حد مواد غذایی است. در حال حاضر بسیاری از مردم بر این باورند که این گفته حقیقت دارد. حقنه در منطقه‌ی باستانی آفریقایی، یونان، بابل، هند و چین بسیار محبوب بود. گفته می‌شود که سرخپوستان آمریکایی از یک سرنگ برای حقنه استفاده می‌کردند که از مثانه حیوانات و استخوان پای تو خالی ساخته شده بود. مردمان آمریکای جنوبی قبل از ورود سفیدپوستان نیز از لاتکس در اولین کیسه و لوله‌های پلاستیکی حقنه استفاده می‌کردند. واژه‌ی حقنه یا اِنِما را همچنین می‌توان در ادبیات معروف برخی نویسندگان بزرگ در تمام دوران مانند آریستوفان، شکسپیر و آثاری مثل سفرهای گالیله و محله پیتون پلیس مشاهده کرد.
در واقع، به سختی می‌توان نقطه‌ای یافت که در آنجا از حقنه استفاده نشده باشد. پیش از انقلاب فرانسه حقنه به صورت روزانه بعد از شام مورد استفاده قرار می‌گرفت و گفته می‌شد برای رنگ پوست خوب است. این عمل به عنوان یک روش درمان خوب برای بسیاری از بیماری‌ها به کار گرفته شد. حتی لویی چهاردهم حدود ۲۰۰۰ بار در تمام طول عمر خود از حقنه استفاده کرده و در تمام عمر خود سالم بود.
با این حال امروزه همه چیز در حال تغییر است و مردم اهمیت این درمان مکمل را فراموش کرده‌اند. با این وجود، واقعیت این است که در صورتی که مزایای زیاد این روش درمان را اکثر افراد بدانند، این عمل محبوب‌تر خواهد شد.

در حالی که طب جایگزین حقنه را به عنوان راهی برای سم زدایی بدن و روده بزرگ از مواد شیمیایی مضر تبلیغ می‌کند جامعه علمی یک دیدگاه کاملاً متفاوت دارد. در محیط بالینی، حقنه تنها در صورتی که ضروری باشد استفاده می‌شود و محققان بر این باورند که روده سالم یک سیستم تمیزکننده خودکار است.

فواید حقنه چیست؟

از فواید حقنه این است که روشی سالم و طبیعی است که می‌توانید در حریم خصوصی خانه خود انجام دهید. در زیر به برخی از فواید حقنه برای سلامتی بدن اشاره می‌کنیم:

  • بهبود گردش خون، افزایش انرژی و رهایی از بی‌خوابی

یکی از فواید حقنه این است که گردش خون را بهبود می‌بخشد، انرژی را افزایش می‌دهد و از بی‌خوابی جلوگیری می‌کند. وقتی که سموم بدن شما منتشر می‌شود، انرژی کمتری برای دفع مواد زائد روده لازم است. با بهبود گردش خون، انرژی بیشتری احساس می‌کنید و از خواب آرام لذت می‌برید.

  • بهبود تمرکز

هنگامی که مواد سمی در روده‌ی بزرگ شما جمع می‌شود، بدن شما مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد مؤثر را دریافت نمی‌کند. حقنه روده‌ی بزرگ را پاک‌سازی می‌کند و به جذب مواد مغذی حاصل از وعده‌های غذایی و سبزیجات خام کمک می‌کند که به تمرکز و هوشیاری بهتر و بهبود سلامت کلی بدن منجر می‌شود.

  • شروع عالی برای یک برنامه‌ی کاهش وزن

روده‌ی بزرگ انسان به طور متوسط می‌تواند​​ حدود هشت وعده‌ی غذایی را قبل از شروع فرایند هضم نگه دارد. حقنه که روده‌ی بزرگ را پاک می‌کند می‌تواند مواد زائد دستگاه گوارش را به‌ سرعت پاک کند، سوخت‌وساز بدن را تحریک کند، نفخ و سموم را کاهش دهد و روند کاهش وزن را سهولت می‌بخشد.

  • کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ

سمومی که در بدن از طریق مواد غذایی، نوشیدنی و جذب پوست انباشته می‌شود، به وسیله‌ی کبد و دستگاه گوارش پردازش می‌شوند. اگر این سموم از بدن خارج نشوند راکد شده و ممکن است به پولیپ، کیست و رشد سرطانی در روده‌ی بزرگ منجر شود. سم‌زدایی حاصل از حقنه به معنی اقدام سریع برای پاک‌سازی و خلاص شدن از سموم مضر است قبل از این‌که آن‌ها آسیب جدی به بدن وارد کنند. استفاده منظم نیز باعث تغییر شکل روده بزرگ می‌شود که عمل دفع را بهبود می‌بخشد. این مسئله موجب کاهش احتمال جمع شدن مدفوع و تبدیل شدن به مواد سمی در مرحله‌ی بعد می‌شود. یک نکته‌ی مهم این است که حقنه نیمه‌ی زیرین روده‌ی بزرگ را پاک‌سازی می‌کند.

  • افزایش قدرت باروری

دفع نشدن مواد سمی روده‌ی بزرگ برای چندین ساب روی رحم فشار آورده و باعث فشار بر روی اندام‌های تناسلی اطراف آن می‌شود. مقادیر بیش از حد چربی در بدن نیز بارداری زن را مشکل می‌سازد. حقنه کردن همراه با انتخاب مواد غذایی غنی از فیبر، باعث کاهش سطح چربی در بدن می‌شود. پاک‌سازی روده، بدن را از مواد شیمیایی و سموم که با بارداری تداخل داشته باشند رها می‌سازد و به تسهیل بارداری کمک می‌کند.

  • تقویت سیستم ایمنی بدن

از مهم‌ترین فواید حقنه، تقویت سیستم ایمنی بدن فرد است. با حذف مواد زائد و سمی و مواد مانده‌ی سفت ‌و سخت از روده‌ی بزرگ، بافت‌های ایمنی ساکن در روده دوباره جوان می‌شوند. اگر یک سیستم ایمنی ضعیف دارید یک ایده‌ی خوب این است که از یک پزشک سلامت برای انجام حقنه مشاوره بگیرید.

عوارض حقنه چیست؟

حقنه معمولاً وقتی توسط یک دکتر و به درستی انجام می‌شود هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال، این روش بدون خطر نیست، به ویژه هنگامی که در خانه و بدون نظارت حرفه‌ای انجام شود. یکی از عوارض حقنه این است که گاهی اوقات باعث حالات و عوارض جانبی ناخوشایندی مانند تهوع، استفراغ و اسهال می‌شود. از دیگر عوارض حقنه این است که خود این روش ممکن است به روده و دستگاه‌های گوارش داخلی آسیب برساند.

در موارد نادری هم حقنه می‌تواند خطرناک باشد. برخی از تحقیقات، نتایج خطرناک و عوارض حقنه را نشان می‌دهد که در این تحقیقات، عوارضی مانند عدم تعادل الکترولیت، سپتیسمی، پارگی روده و حتی مرگ گزارش شده است.

نتیجه

در حالی که طب جایگزین حقنه را به عنوان راهی برای سم زدایی بدن و روده‌ی بزرگ از مواد شیمیایی مضر تبلیغ می‌کند جامعه‌ی علمی یک دیدگاه کاملاً متفاوت دارد. در محیط بالینی، حقنه عمدتاً زمانی که کاملاً ضروری باشد استفاده می‌شود و محققان بر این باورند که روده سالم خود یک سیستم تمیزکننده خودکار است. استفاده‌ی نادرست از حقنه می‌تواند به نتایج منفی برای سلامت و حتی مرگ منجر شود بنابراین، از انجام این کار به دست خود و در خانه خودداری کنید.

 

 

منابع:

http://www.healthandyoga.com

https://therawfoodkitchen.com/

https://www.colonhealthmagazine.com

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فوتر سایت